İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Undertale 2

Undertale 2

Undertale 2

Undertale 2

Bu yazımızda sizlere undertale oyununun devamı olan Deltarune adında ki oyundan bahsedeceğim. Oyun ilk çıkanın aksine tamamen bedava. Arama motorunuz ile Deltarune şeklinde aratarak bulabilirsiniz (Google da aratıldığında en üstte çıkıyor).  Henüz oyunu bitirmedim ancak Undertale 2   şeklinde aratıp oyunu bulamayanlar için bir yazı yazmak istedim. Çünkü oyunun adı Undertale 2 değil. Deltarune olarak çıkmış. Oyunun adı sizi yanıltmasın tam olarak Undertale oyunun devamı niteliğinde. Ancak ilk oyunu yani Undertale’ı oynamadıysanız öncelikle onu bitirin.

Undertale

Tamamen ücretsiz olarak çıkan Deltarune undertale oyununun devamı niteliğinde çıkmıştır. Oyun tekrar Toby Fox tarafından yapılmıştır. İlk oyun gerçekten güzeldi. Steam üzerinde fiyatı bu garip oyuna bu kadar para vermem diyenler için indirimde yarı fiyatına düşmektedir. Verdiğiniz paranın hakkını baya aldığınız undertale oyununda gerçekten gülerek, hüzünlenerek, şaşırarak hoş vakitler geçirebiliyorduk. Oyunu biraz daha açmak gerekirse tamamen esprili bir anlatıma sahipti. Gerçekten oynarken düşündürüp biraz da yeteneğinizi ortaya koymanız gerekiyordu. Özellikle boss savaşları gerçekten epik geçiyor ve oynarken geçemediğiniz de bir daha ki sefere daha hırslı bir şekilde başlıyordunuz. Oyunun güzel tarafı ise tek bir sonunun olmamasıydı. Oyun size 1 değil daha fazla hikaye ile kucak açıyordu. Oyunun en güzel tarafı ise kimseye zarar vermeden oyunu bitirebiliyor ve oyunun sonunu ona göre şekillendiriyordunuz. Bunu zaten bazı oyunlar yapıyor diyorsanız bu oyunda farklı olarak bitirdiğinizde tekrar oynama hissi uyanıyordu. Ancak bir kere oynadığınız zaman oyun 2. ye girdiğinizi anlıyor ve hikaye tekrar buna göre şekilleniyordu. Grafiklerine gelecek olursak piksel bazlı bir oyun olmasına rağmen güzel denilebilecek grafikler vardı. Özellikle atmosferi efsaneydi. Müziklerine gelecek olursak boss savaşlarına göre değişen müziklerden tutun bölgeye göre değişen müzikler oyundan sıkılmamanızı sağlıyordu.

Deltarune

İlk oyundan bahsettikten sonra asıl konumuza gelebiliriz. Bu yazı daha çok bilgilendirme yazısı olduğu için ve daha oyunu tam bitirmediğim yazı tam bir inceleme yazısı olmayacak. Ancak birkaç temel unsurdan bahsedeceğim. Oyunun mekanikleri tekrar bir kalp ile kaçmanıza dayanıyor. Eğer engele çarparsanız zarar görüyorsunuz. Ancak oyunu eskiden bir bedenle değil sadece kalple oynuyorduk. Artık savaşlarda sadece bir kalbi değil komple beden ile birlikte kontrol ediliyor. Ekstra olarak savaşlar artık sıra tabanlı strateji oyunlarındaki gibi gerçekleşiyor. Hatta tek değil yanınıza ek olarak birileri de katılabiliyor. Deltarune en az Undertale kadar güzel gözüküyor. Oyuna ilk başladığınızda sizi bir karakter tasarımı karşılıyor. Buna göre hikaye içindeki değişiklikler oluyor mu acaba diye düşünüyorum.

Deltarune giriş

Hikayesine gelecek olursak çok fazla spoiler vermek istemiyorum ancak biraz bahsedeceğim. Eğer spoiler yemek istemiyorsanız direk atlayın. Oyuna ilk oyundan da hatırladığımız Torielin çocuğu olarak başlıyoruz. Daha sonra okula gidiyoruz ve öğretmen bir tebeşir istiyor. Tebeşiri susie adında biriyle almaya eşya dolabına gidiyoruz. Daha sonra hikayenin savaş vb. kısımları burada başlıyor. Zemin birden hareketleniyor ve yere düşmeye başlıyorsunuz. Bundan sonrasını anlatmak istemiyorum çünkü olayları kendiniz oynayarak yaşayın. Üstün körü bahsetmek gerekirse hikayesi ilki kadar güzele benziyor.

Deltarune karakter yaratma

Peki ilk oyunun Türkçe yaması vardı Deltarune oyunun Türkçe yaması var mı derseniz. Araştırdığınızda var ancak tam olarak tamamlanıp tamamlanmadığını bilmiyorum. İsterseniz onu da araştırıp bulabilirsiniz. İngilizce diliniz iyiyse zaten buna gerek duymayacaksınız. Sistem gereksinimlerine gelirsek zaten oyun çok fazla grafiğe veya bunu gibi zorlayıcı etkene sahip değil. Düşük bir bilgisayarda bile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Deltarune savaş ekranı

Oyunun içinden birkaç görsel almak istedim. Oyun bence gayet güzel olmuş. Hiç undertale oynamadıysanız önce undertale oynayıp daha sonra da bu oyuna göz atmanızı öneririm.

Bir önceki yazımız olan Steam 20 TL Altı Oyunlar başlıklı makalemizde steam indirimli oyunlar, steam ucuz oyun ve steam ucuz oyunlar hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Yorum Yap

Yorum Yap