İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Steam’e Rakip Çıkıyor

Steam’e Rakip Çıkıyor

Steam’e Rakip Çıkıyor

Steama Rakip Çıkıyor

Steam oyun paylaşma platformu olarak oldukça büyük bir alana sahip. Rakibi hiç yok denilebilir. Tek el bir firma olduğu için oyun yapımcıları genelde oyunu yayınlama tercihlerini steam üzerinden yapmaya çalışıyor. Oyuncular için ne kadar sorun olmasa da oyun yapımcıları %70 e %30 oranından şikayetçi. Bunun anlamı ise bir oyunun %70 ini yapımcı kalan %30 unu steam alıyor. Komisyonun çok kesilmesinden dolayı şikayet eden oyun yapımcıları için artık yeni bir platform daha geliyor. Bu platform ise Epic Games‘in yaptığı bir platform. Bir çok kişi bu firmayı Fortnite ile tanımış olabilir. Ancak geçmişi köklü güzel oyunlar çıkartmış bir firma. Bu platformun çıkması dijital oyun satışlarında rekabete yol açacak gibi gözüküyor. Epic Games oyun yapımcılarından sadece %12 lik bir pay alacağını söylüyor. Hal böyle olunca ya steam rekabet için oyun yapımcılarına verilen fiyatı düşürecek ya da oyun yapımcılarına daha güzel imkanlar sunması gerekecek diye düşünüyorum.

Steam Rakip

Yani eğer bir oyun Epic Games üzerinden daha ucuza satılıyor ise oyuncular da bunu tercih edecektir. Aynı oyunu neden ucuza almak yerine pahalıya alasın ki? Bunun dışında şu sorunlar da beraberinde geliyor. Steam Türkiye fiyatları gerçekten diğer ülkeler baz alınarak bakıldığında ucuz kalıyor. Yeni gelecek bu platform acaba Türkiye’ye özel fiyatlandırma yapacak mı gibi sorular hala çözüm bulmuş değil. Bir de şu sistem var oyunlar içinden düşen kartlar rozetler gibi etkinlikler acaba Epic Games‘in platformunda yer alacak mı. Veya oyuncuları da kendine çekmek için neler yapacak.

Epic Games

Özellikle steam oyunculara müthiş indirimler sağlıyor. Kış, yaz ve bahar indirimleri bu indirimlerin en büyük olanları. Yeni gelecek platform acaba bunları göz önüne alacak mı. Şuna da değinecek olursak bu platform şuanda yapılmasına başlanan bir şey değil. Bunu yapımcılar 5 yıldan beri geliştirdiğini söylüyor. Eğer oyunlar için güzel fiyatlar görürsek bu steam için rekabeti başlatacak bir unsur olabilir.

Bir önceki yazımız olan Steam 20 TL Altı Oyunlar başlıklı makalemizde steam indirimli oyunlar, steam ucuz oyun ve steam ucuz oyunlar hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Yorum Yap

Yorum Yap