İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Steam Rehberi
  3. Steam Oyun Yedeklemesi Nasıl Yapılır?

Steam Oyun Yedeklemesi Nasıl Yapılır?

Steam Oyun Yedeklemesi Nasıl Yapılır?

Steam Oyun Yedeklemesi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere Steam Oyun Yedeklemesi Nasıl Yapılır? konusundan bahsedeceğiz. Eğer merak ediyorsanız yazının tamamını okuyup bilgi edinebilirsiniz.

Steam genel olarak oyun için kullanılmakta. Ancak bazı kişiler sadece oyun için değil film izlemek, program indirmek için de steam kullanıyor. Genel olarak oyun için kullanıldığını düşündüğüm için yazının başlığı “Steam Oyun Yedeklemesi Nasıl Yapılır?olarak belirledim. Aklınızda soru işareti oluşmasın steam üzerinde indirdiğiniz her hangi bir program oyun dosya için bu işlem geçerli olacaktır. Belirtilen yöntem ile yaptığınız taktirde işlem başarılı olarak sonuçlanacaktır.

Buna neden gerek var ki diye düşünüyorsanız bazen arkadaşınıza oyunu atacağınız zaman bu yöntem ile oyunu yedekleyip arkadaşınıza verebilirsiniz. Tabi ki bu oyun arkadaşınızın steam kütüphanesinde bulunması gerekli. Eğer oyun yok ise zaten geri yükleme yapamayacaksınız. Yapsanız bile oyunu satın almadan steam üzerinden oynayamazsınız. Veya çevrim dışı şekilde de oyunu oynayamazsınız. Ancak arkadaşınız (her oyun için gereli değil özellikle çok oyunculu oyunlar) için oyunun paylaşımını açarsanız arkadaşınız steam da aktif değilken girip oyunu rahatlık ile oynayabilir. Oyunu kırmayı düşünmeyin bu yöntem hiçte hoş bir yöntem değil.

Başka bir kullanım şekli ise eğer steamınızı başka bir bilgisayara taşıyacaksanız veya bilgisayarınıza format atacak iseniz bu işlemi kullanabilirsiniz. Rahatlık ile steam üzerinde ki bütün oyunlarınızı tek bir disk veya disklere bölebilirsiniz. Bu işlemi her oyun için ayrı uğraşmanıza gerek de kalmıyor. İsterseniz toplu olarak oyunlarınızı seçip yedekleyebiliyorsunuz. Ancak şuna dikkat etmeniz gerekiyor eğer yedeklediğiniz bir oyun süreli ise ve süresi biter ise oyun kütüphaneniz de bulunmadığı için hata ile karşılaşabilirsiniz. Buna dikkat etmeniz gerekli.

Steam bu işlemi yaparken oyunu sıkıştırıyor. Bir nevi rar, zip vb. gibi bir şekilde oyunu saklıyor. Eğer oyunu CD veya DVD de saklayacaksanız sıkıştırırken istediğiniz miktara MB cinsinden bölebiliyorsunuz. Bir CD ortalama 700 MB veri almakta. DVD ise ortalama 4,5 GB veri almakta. Bu önerileri göz önünde bulundurursanız örneğin siz 700 MB yazdığınız da 1 GB lık bir oyunu 2 Disk olarak bölecektir.

Oyunu başka bir şekilde link ile eklediyseniz bu yöntemi kullanamazsınız. Yapılacak işlem çok uzun değildir. Sadece oyunun boyutuna ve bilgisayarınızın gücüne göre süresi değişkenlik gösterir. Daha yüksek boyutlu dosyalar daha uzun sürecektir. Bittikten sonra oyun eğer belirtmediyseniz otomatik olarak steam backups klasörüne gidecektir. Eğer bulamazsanız bakmanız gereken ilk yer burasıdır. Oyunu tekrar yüklemeye kalktığınız zaman veya ilk defa yedek klasörüne erişecekseniz buraya bakınız. Tabi ki başta da belirttiğim gibi başka bir klasör belirtmediyseniz.

Yapılışına gelecek olursak gayet kolay bir işlem. Öncelikle steam açık olması gerekiyor. Steamı açtıktan sonra en üst ve en solda ki “Steam” sekmesine tıklıyoruz. Daha sonra açılan pencereden “Oyunları yedekle geri yükle” seçeneğini seçiyoruz. Bu kısımlar da herhangi bir zorluk yok. Sadece söylediğim yerlere doğru şekil de basarsanız kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Açılan pencerede iki seçenek karşınıza çıkacak. “Şu anda yüklü olan programları yedekle” ve “Yedekten geri yükle”. Bu seçeneklerden “Şu anda yüklü olan programları yedekle” seçeneğini seçiyoruz. Ve aşağıda bulunan ileri butonuna basıyoruz.

Ve karşımıza hangi programı yedeklemek istediğimizi soran bir liste geliyor. Bu liste sadece yüklü oyunlar listesi. Oyunun bu liste de çıkması için sadece yüklü olması da gerekmiyor. Ayrıca güncel de olması gerekli. Yani eğer “neden bu da yok” diyorsanız ya oyun güncel değildir ya da hiç yüklü olmamıştır. Yedekleme yapmak istiyorsanız öncelikle oyunu yüklemelisiniz. Bu ekranda seçtiğiniz oyunları yedeklenirken ne kadar yer kaplayacağını ortalama olarak görebiliyorsunuz. Ve birden fazla seçenek seçebiliyorsunuz. Seçimleriniz tamamlandıktan sonra tekrar ileri butonuna basıyoruz.

Daha sonra otomatik olarak yukarıda da belirttiğim gibi size konum olarak steam backups klasörünü seçiyor. Bilgisayarınızda neresi boş ise oraya yedekleyebilirsiniz. Veya isterseniz direk başka bilgisayara atacaksanız flash bellek, harddisk, tek CD ve benzeri konumlarını da seçebilirsiniz. Konumunuzu seçmek için öncelikle “Göz At” butonuna basıyorsunuz. Ve tekrar size aşina olmadığınız bir göz at yeri açılıyor. Buradan istediğiniz yeri seçiyorsunuz. Daha sonra İleri butonuna basıyorsunuz. Tabi ki işlemin gerçekleşmesi için atılacak yerin depolama boyutu yüksek olması gerekiyor.

Bu kısımda bölme işlemi yapıyorsunuz. Öncelikle yedek klasör adını belirtiyorsunuz. Daha sonra steam zaten sizin için tam olarak CD veya DVD seçeneği sunuyor. Özel olarak boyutlandırmak için ise özel seçeneğini seçiyorsunuz. Burada size yeni bir yer açılıyor ve oraya kaç MB olarak bölmek istiyorsanız o kadar yazıyorsunuz. Ve daha sonra ileri butonuna basıyorsunuz. Eğer bölmek istediğiniz boyut fazla ise otomatik olarak kendi boyutu kadar boyut ayırıyor.

Daha sonra işlem başlıyor ve sizin için belirli bir süre çıkarıyor. Bu süre dalgalanabiliyor. Eğer dalgalanmasını istemiyorsanız bilgisayarı çok fazla kullanmayın. Steam hariç diğer programları kapatırsanız işlem daha kısa süre de bitebilir. İşlem bittikten sonra belirttiğiniz konumdan dosyaya erişim sağlayabilirsiniz. İşlemi iptal etmek için iptal seçeneğini seçiyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Steam Koleksiyon Kartları Ne İşe Yarar ? başlıklı makalemizde Steam kartlar, Steam kartlar ne işe yarar ve Steam kartları düşürmek hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 3 ay önce

    Merhaba, Ben: Osman Özgemici… Steam Oyun Yedeklemesi Nasıl Yapılır? | Steam Rehber Başlıklı yazınızı paylaştığınız için teşekkürler. Bu konuyu merak ediyordum ve paylaştığınız yazı ile bilgilenmiş oldum. Steam Oyun Yedeklemesi Nasıl Yapılır? | Steam Rehber Başlıklı yazınızı sosyal medya hesaplarımdan paylaştım. Siteniz üzerinden daha bir çok steam hakkında bilgileri edineceğimi biliyorum. Diğer paylaşımlarınıza da göz gezdirdim gerçekten çok kaliteli içerikler üretiyorsunuz sizi tebrik ederim.Steam Oyun Yedeklemesi Nasıl Yapılır? | Steam Rehberlı yazınız için beni mail adresim üzerinden detaylı olarak bilgilendirebilir misiniz ? Şimdiden teşekkür ederim.