İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Steam Rehberi
  3. Steam Geniş Ekran Modu

Steam Geniş Ekran Modu

Steam Geniş Ekran Modu

Merhabalar. Bu yazımızda steam geniş ekran modu özelliklerinden bahsedeceğiz. Yazının tamamını okuyup steam geniş ekran modun ne işe yarar, steam geniş ekran modu nasıl açılır, steam geniş ekran modu nasıl kapatılır, steam geniş ekran modunda oyun kolu ayarı nasıl yapılır vb. konu başlıklarını inceleyip işinize yarayan kısmını kullanabilirsiniz. Görsel olarak gerçekten güzel bir arayüze sahip olan steam geniş ekran modu konsol oyuncuları için gerçekten güzel bir tercih olabilir.

Steam Geniş Ekran Modu Nedir?

Steam geniş ekran modu steamı daha geniş bir arayüzle ve oyun kolu kullanarak da kullanabileceğiniz bir arayüz modudur. Eğer genel alışkanlığınız Playstation, Xbox gibi konsollarda oyun oynamak ise bu mod sizin işinizi kolaylaştırmaya yöneliktir. Klavye ve fare kullanmak yerine arkanıza yaslanıp oyun kolunuz ile steam arayüzü üzerinde gezebilirsiniz. Steam geniş ekran modu kullanıcılara sağladığı kolaylıkların yanında dezavantajları da var. Bu tabi ki avantaj ve dezavantaj benim gözümde öyle. Belki de sizin için normal steam arayüzünü kullanmaktan daha rahat gelecektir. Genel işlevinden bahsedecek olursak steam bu arayüzü yukarıda da bahsettiğim gibi konsol oyuncularının daha rahat steam kullanması açısından yaptı. Bunun dışında kendilerinin çıkardığı steam linkin daha rahat kullanımı açısından da kullanılıyor.

Steam Geniş Ekran Modun Ne İşe Yarar?

Steam geniş ekran modu kullanıcıların oyunlara erişimini kolaylaştıran ve steam link kullanımını etkin kılan bir moddur. Eğer evinize bir steam link aldıysanız geniş ekran modunu kullanacaksınızdır. Steam link nedir diyorsanız Steam Link Ne İşe Yarar adlı konumuza bakabilirsiniz. Genel olarak kullanım amacı steamı oyun kolu ile kullanmaktır. Klavye ve fare ile kullanmak istiyorsanız da sizin tercihinize kalmış bir şey. İçeriğine gelecek olursak normal steam ile sadece arayüz bakımından farklılıkları vardır. İşlevleri yine aynıdır. Ancak steam geniş ekranın getirdiği avantajlardan biri oyunlara girdiğiniz zaman aşağıdaki resimdeki gibi oyunun klavye fare mi yoksa oyun kolu ile mi oynanabileceğini göstermekte.

Steam Geniş Ekranda kontrolcü türü

Tabi ki oyunların çoğu klavye ve fareyi bir şekilde destekliyor. Eğer oyun kolu gösteriyorsa çok büyük bir ihtimal klavye fare ile de oynanabiliyordur. Bunun dışında eğer oyunu yüklemediyseniz aşağıda göreceğiniz gibi yüklü oyunlardan farklı olarak klavye veya oyun kolunun altında çıkan rengin mavi olması ile anlaşılıyor. Farkı yukarıdaki ve aşağıdaki resimlere bakarak anlayabilirsiniz.

Steam Geniş Ekranda İndirilmiş Oyun

Oyunları istediğiniz gibi yönetebiliyorsunuz. İsterseniz burada oyunları indirebilir, oyunlara girebilir, arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Hatta steam geniş ekran içinde kendi tarayıcısı içinde gezinebilirsiniz. Tarayıcıya biraz göz attım gayet hızlı. Tek kötü youtube da video kalitesi biraz kötü. Ancak seslerde sorun yok.

Steam Geniş Ekran Modu Nasıl Açılır?

Steam geniş ekran moduna geçmek çok basit aşağıdaki resme bakarak nasıl geçiş yapabileceğinizi görebilirsiniz. Yapmanız gerek sadece sağ üstte bulunan dikdörtgen içindeki sol alt ve sağ üst çapraza doğru bakan okların olduğu butona basmanız yeterli olacaktır.

Steam Geniş Ekran Modunu Açma

Steam Geniş Ekran Modu Nasıl Kapatılır?

Steam arayüzünü normal hale çevirmek için sağ üst taraftaki kapatma işaretine basıp buradaki seçeneklerden Geniş Ekran’dan Çık seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Diğer butonların farklı işlevleri vardır. İlk başlarda yanlışlıkla açtığım zaman kapatma tuşunu bulmak için epey zorlanmıştım. Diğer yerlere basıp steamdan çıkış yaptığım oldu. Bunun sizin başınıza gelmesi için talimatı uygulamanız yeterli olacaktır. Geniş Ekranı Küçült seçeneği ekranın aşağıya çekilip masa üstünüzü veya arkada açık olan en son programı görmenizi sağlar. Bir nevi Alt ve Tab tuşlarının aynı anda basıldığında oluşan işlem gibidir.

Steam Geniş Ekranı Kapatma

Steam Geniş Ekran Modunda Oyun Kolu Ayarı Nasıl Yapılır?

Steam içerisinde ki oyunları kol ile oynamak istediğinizde hiçbir program kurmanıza gerek kalmadan steam geniş ekran ile rahatlıkla oyunlarınızı oyun kolu ile oynayabilirsiniz. Yapmanız gereken adımlar aşağıda gösterilmektedir. Adımları 1 kere uygulayıp oynayacağınız oyunları oyun kolu ile oynayabilirsiniz. Tabi ki eğer oyun kolu ile oynamak istiyorsanız oynayacağınız oyunun oyun kolu desteği olması gerektiğini de unutmayın. Steam Geniş Ekran Modu Ne İşe Yarar başlığına göz atarak oynayacağınız oyunun oyun kolu destekleyip desteklemediğini nasıl anlarım sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

İlk olarak steam geniş ekran modunu aktif etmeniz ve oyun kolunuzu takmanız gerekmekte. Daha sonra sağ üstte bulunan çarka tıklayarak ayarlara giriyoruz.

Steam Geniş Ekran Kontrolcü Ayarları 1

Oyun kolu ayarlarına girmek için gelen arayüzden Oyun Kumandası seçeneklerinden Kontrolcü Ayarları kısmına geliyoruz.

Steam Geniş Ekran Kontrolcü Ayarları 2

 Eğer bağladıysanız oyun kolunuz en aşağıda gözüküyor olması gerekiyor. Buradan eğer orijinal bir kol kullanıyorsanız oradaki tikleri kendi oyun kolunuza göre işaretliyoruz. Eğer orijinal olmayan bir kol kullanıyorsanız Genel oyun kumandası yapılandırma desteği seçeneğini işaretliyoruz. Eğer oyun kolunuz bluetoothlu ise ve oyun kolunuzu kapatmayı unutuyorsanız oyun kolu kapanma seçeneklerinden oyun kolunu bıraktığınızda kaç dakika sonra kapatılacağını ayarlayabilirsiniz. Bunun dışında geniş ekranı kapattığınız zaman oyun kolunuzun kapanması için Çıkışta Geniş Ekranı Kapat seçeneğini işaretlemeniz gerekmekte. Yoksa oyun kolunuz kapatmadığınız takdirde şarjı bitecektir.

Steam Geniş Ekran Kontrolcü Ayarları 3

Steam Oyun Kontrolcüsü Gözükmüyor İse Yapılması Gerekenler

Eğer Steam oyun kolunu görmüyor ise aşağıdaki adımları uygulayın. Steam yöneti olarak başlatılmadı ise oyun kolunuzun gözükmeme ihtimali çok yüksektir.
1- Oyun kolunu çıkartın
2- Steamı komple kapatın
3- Oyun kolunu takın
4- Steamı yönetici olarak başlatın

Bu şekilde denediğinizde muhtemelen oyun kolu artık gözüküyor olacaktır. Bu şekilde oyun kolunuzu aktif etmiş olacaksınız. Eğer hala olmadıysa Steam Kontrolcü Yazılımını Kurtar seçeneğini işaretleyerek çıkan adımları sıra sıra uygulayın. Daha sonra oyun kolunuz görünür olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Steam Profil Arka Planı Nasıl Değiştirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Yorum Yap

Yorum Yap