İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Steam Rehberi
  3. Steam Dosya Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Steam Dosya Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Steam Dosya Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Steam Dosya Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Steam de bazen oynadığımız oyunlar stabil çalışmaz veya dün oynadığımız oyun bugün açılmaz. Bu olay güncelleme yaptığınız da bazı dosyaların eksik veya hatalı yüklenmesi sonucu olmuş olabilir. Yada yanlışlıkla oyunun içerisinden bir dosyayı sildiğiniz zaman tekrar bütün oyunu tekrar indirmek istemezsiniz. Bunun önüne geçmek için steam oyunların dosyalarını kontrol edilmesini sağlıyor. Bu işlemi kullandığınız da dosyaların hepsini gözden geçirip eksik olan dosyayı indiriyor. Tabi ki bu işlem indirme yaptığı için internet bağlantınızın olması gerekli. Bu işlemi örnek olarak bir yama indirdiğiniz de ve yamanın çalışmadı, oyunu bozduğu zaman dosyalarınızı yedekleme yapmadıysanız kullanabilirsiniz.

Gelelim işlemin nasıl yapıldığına. İlk olarak steami açıyoruz. Dosyaları eksik, bozuk veya kontrol etmek istediğiniz herhangi bir oyuna sağ tıklayıp özellikler seçeneğini seçiyoruz. Oyun stem üzerinden alınmış olması gerekiyor. Oyunu kendiniz kısayol ile gösterdiyseniz bu işlem çalışmayacaktır. Ve oyun tamamen kurulu olması gerekmektedir.

Bizden bir uyarı=Bazende arkadaşlarınızdan bir oyunun çıktısını istediniz ama arkadaşınız size direk dosyaları verdi oyunu Steam ile uyumlu şeklini  vermedi bazen bu durumlardada oynamak için indirmediğiniz oyunu bir kere tıklayın kütüphanenizde yer ayırsın ve ardından durdurun sistemde kütüphaneniz nerde ise indirmek istediğiniz oyunu bulun ve içine tüm dosyaları yapıştırın sonra dosya doğrulama yapın genellikle çalışıyor başta indirme yapıyor gibi gösteriyor ama aslında doğruluğunu kontrol ediyor.Şimdi nasıl yapılır aşamasına gecelim.

Özellikler seçeneğine tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekran da üstteki sekmelerden Yerel Dosyalar sekmesini seçiyoruz. Buradan istersek yerel dosyalara gidebilir, oyunu kaldırabilir veya steam dosyaları doğrulayabilirsiniz.

Açılan pencereden “Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula” seçeneğine tıklıyoruz. Ve ekranın gelmesini bekliyoruz. Ekranı kapatırsanız veya iptale basarsanız doğrulama işlemi sona erecektir. Küçültme tuşuna basarak arka planda doğrulama yapmasını sağlayabilirsiniz.

Steam Dosya Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Gelen ekrandaki barın dolmasını bekliyoruz ve dosya doğrulama işlemimiz bitmiş sayılıyor. Eğer çok yüksek boyutlu bir oyun ise bu işlem daha uzun sürecektir. Ancak oyunu tekrar indirmekten daha iyi bir yöntem. Özellikle oyuna yama yaptığımız da baya kullanışlı bir hal alıyor. Oyunlar bozuldukları zaman tekrar indirmenize gerek kalmıyor.

Çok güzel bir sistem yapılmış. Özellikle yüksek boyutlu oyunlarda kota problemi yüzünden oyunu tekrar yüklemek bazı kişiler için çok büyük bir dert. Bu yöntemi kullanarak acaba oyunu eksik mi indirdi, yamayı kurdum oyun bozuldu, oyun açılmıyor tekrar indirsem açılır mı gibi sorulara son veriyor. Dosyaların doğrulanması için iki üç tuşa basmanız ve beklemeniz gerekiyor. Ayrıca yanlışlıkla bassanız bile iptal seçeneği mevcut. Yanlışlıkla başlattığınız işlemi iptal edebiliyorsunuz. Eğer internet bağlantınız bulunduğunuz ortam da yoksa dosyaları taratıp daha sonra internet bağlantısı sağladığınız zaman indirme işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu yazımızda Steam dosyaları doğrulama nasıl yapılır ? anlattık.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Yorum Yap

Yorum Yap