İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Fraps Nedir, Fraps Nasıl Kurulur?

Fraps Nedir, Fraps Nasıl Kurulur?

Fraps Nedir, Fraps Nasıl Kurulur?

Fraps Nedir, Fpars Nasıl Kurulur?

Bu yazımızda sizlere ekran videosu çekmeniz için kolay ve güzel bir program olan Fraps nedir, Fraps nasıl kurulur bunları anlatacağım. Frapsdan bahsedecek olarak ekranda video kaydetmek için kullanılan bir program. Genel olarak bu işlem için kullanılıyor. Eğer böyle bir program arıyorsanız başlangıç için güzel bir program. Program genel olarak oyunlar için yapılmıştır. Oyunlarda istediğiniz gibi tek tuş ile video çekebilirsiniz. Yazımızda Fraps ayarlarını inceleyebilirsiniz.

Fraps Nedir?

Programın ana amacını anladıktan sonra biraz daha derinleştirecek olursak ekranda gerçekleşen bütün kareleri akıcı bir şekilde birleştirip video haline getiriyor. Fraps kullanması kolay bir programdır. Profesyonel bir şey ile uğraşmayıp sadece ödev için veya kendi işleriniz için kullanacaksanız sizin için gayet uygun bir programdır. Tabi ki Fraps şuan da ücretli ancak satın almak isterseniz baya uğraşmanız gerekmektedir. Çünkü satın almak için sadece paypal ödeme yolu kullanıyor. Haliyle Türkiye’de paypal olmadığından satın almak isterseniz de kolay yoldan ulaşamayacaksınız. Fiyatı şuan 37$ ve bu Türkiye için biraz fazla ücrete denk geliyor. Deneme sürümü gibi bir sürüm için de Frapsın sitesinden girip download kısmından indirmenizi yapabilirsiniz. Korsan kullanmadan önce satın alabiliyorsanız buna gücünüz yetiyor ise ve çok fazla kullanacaksanız mutlaka satın alın. Verilen emeğe katkınız olsun. Fiyatından bahsettikten sonra genel olarak yapılabilen özelliklerinden bahsedelim. Basit özelliklerinden başlarsak tuş ataması yapıp belirlediğiniz klasöre tuşa bastığınız zaman ekran görüntüsü alıp kaydetmeyi yarıyor. Ayrıca tabi ki program ekran videosu çekmek için kullanılıyor.

Fraps Nasıl Kurulur?

Programın kurulumu çok basit yapmanız gereken sadece kurulum dosyasına çift tıklayıp açmak. Bu başlık altında daha çok Fraps nasıl kullanılırdan bahsedeceğim. Program kurulduktan sonra programı açıyoruz. Karşımıza General sekmesi ile beraber açılıyor. Bu kısımda genel ayarları yapabiliyorsunuz. Windows başladığı zaman Frapsı başlat, Frapsı sürekli pencerede ön planda tut gibi özellikleri ayarlayabileceğiniz yer.

Fraps Genel Ayarlar

Ekran görüntüsü almak için yani ekranınızın kolaylıkla resmini çekebilmek için Screenshots kısmına gelip burada gerekli ayarları yapmanız gerekiyor. Tabi ki bu özelliğin çalışması için bir oyuna girmiş olmanız gerekmekte. Burada ekran resmi çekmek için bir tuş ataması yapmanız gerekiyor. Daha sonra resim formatını ayarlamanız gerekmekte. Eğer bu özelliği kapatmak isterseniz tuş ataması yanındaki Enable butonuna basın. Ayrıca ekran görüntülerinin nereye kayıt edileceğini de ayarlayabilirsiniz.

Fraps Ekran Görüntüsü Ayarları

Movies sekmesine gelecek olursak burada da videoların kayıt edildiği yeri, videonun kaç fps olacağını, video başlatma tuşunu vb. ayarları yapmak için kullanabilirsiniz. Kısaca bakış atmak gerekirse tuş ataması zaten ekran görüntüsü ayarlarıyla aynı. Burada video fpsi çok önemli eğer 60 yaparsanız akıcı bir görüntü alırsınız ancak videonun boyutu da bir o kadar yüksek olur. Eğer yapacağınız iş önemli değil ve sadece daha sonradan kendiniz bakmak için yapıyorsanız 30 fps video sizin için yeterli olabilir. Tabi ki bu sizin tercihiniz alan sıkıntısı çekmiyorsanız sürekli 60 fps video çekebilirsiniz. Bunun dışında fps kısmında istediğiniz fps değerini girmek için de bir yer ayrılmış. Eğer oyununuzu yüksek fps ile oynayıp düşük yer istiyorsanız bu sefer de kaliteden vazgeçmeniz gerekmektedir. Fps ayarlarının hemen altında tıklayabileceğiniz yer ise video boyutu her 4 GB da bir videoları ayırmayı sağlıyor. Sağ tarafta ses ayarlarına bakabilirsiniz. burada da sesin kalitesini ayarlayabilirsiniz. Mikrafon kullanacaksanız Record external input ksımına basın. Ekranda eğer farenizin çıkmasını istemezseniz Hide mouse ile başlayan seçeneği seçebilirsiniz. Siz fareyi görürsünüz ama fare videoda çıkmaz. Eğer video çekerken kesinti istemiyorsanız Loop buffer kısmını yüksek rakam yapmanız gerekmekte.

Fraps Video Ayarları

Bir önceki yazımız olan Steam 20 TL Altı Oyunlar başlıklı makalemizde steam indirimli oyunlar, steam ucuz oyun ve steam ucuz oyunlar hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 4 ay önce

    Merhaba, Fraps Nedir, Fraps Nasıl Kurulur? | Steam Rehber Başlıklı yazınızı paylaştığınız için teşekkürler. Bu konuyu merak ediyordum ve paylaştığınız yazı ile bilgilenmiş oldum. Fraps Nedir, Fraps Nasıl Kurulur? | Steam Rehber Başlıklı yazınızı sosyal medya hesaplarımdan paylaştım. Siteniz üzerinden daha bir çok steam hakkında bilgileri edineceğimi biliyorum.