İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. Oyun İnceleme
  3. Dead Cells İnceleme

Dead Cells İnceleme

Dead Cells İnceleme

Dead Cells

Roguelike ve canavarları kesmeyi sevenler için ideal bir oyundur. Oyunu steam üzerinden 26TL‘ye satın alıp keyfini sürebilirsiniz. Çok pahalı diyorsanız indirimleri bekleyin. Ve belirttiğim gibi roguelike seviyorsanız mutlaka denemeniz gereken bir oyun. Almadan önce tereddüt etmiştim acaba bu paraya değer mi diye. Sonra videolarına falan baktım alırım beğenmezsem geri iade ederim diye düşündüm. Aldığım zaman sıkılmadan oynadım.

Karakterimiz kafası hariç insan olan biri. Öldüğünüz ve her başladığınız da göreceksiniz ki kafa olarak bir balçık düşüyor. Öldürdüğünüz düşmanlardan para ve bazen cell elde ediyorsunuz. Cell oyun da keşfettiğiniz tarifleri açmaya ya da geliştirmeye yarıyor. Oyunda 3 tip ayrı ana silah ve yardımcı silahlar bulunmakta. silahlar yakın dövüş silahları, (mızrak, balyoz, kılıç vb.) menzilli silahlar (kunai, yay, yanıcı sopa vb.) ve kalkanlar. Oyunda bulunan her bir silahın ayrı özellikleri bulunmakta. Çoğu silahta ayrı mekanikler var. Karakter yanında sadece 2 tane ana silah ve 2 tane yardımcı silah taşıyabiliyor. Bunu dışında yanınızda taşıyabildiğiniz 1 tane tılsım denen kolyeler var. Tılsımların amaçları ise karakterinize ek olarak özellik kazandırmak. Tılsımların üzerinde çıkan özellikler silahlar üzerinde çıkmıyor. Örnek olarak 3 kere zıplama hakkı gibi. Silahlara gelecek olursak rastgele gelen özellikler de var. Silahların yüksek seviyelerini buldukça bu özellikler ve silahın vurduğu hasar da artmakta. Silahlar ve tılsımlar dışında bir de belirli şeyler yaptıktan sonra sahip olduğunuz rünler var. Bu rünler öldüğünüz de gitmiyor. Öldüğünüz de gitmeyen diğer şey ise silahların tarifleri. Ancak aldığınız da eğer o dungeondan çıkabilirseniz bu mümkün oluyor. Yani üzerinizde tarif ile ölürseniz o tarifi bir daha bulmak zorunda kalıyorsunuz.

Gezerken rastlayacağınız sandıklar, lanetli sandıklar, satıcılar, kapılar, mini bosslar, güçlendirmeler de mevcut. Sandıkları açtığınız da içinden eşya çıkıyor. Çıkan eşyanın seviyesi bulunduğunuz dungeona göre değişmekte. Eğer çıkan eşya işinize yaramıyor ise paraya çevirebiliyorsunuz. Lanetli sandıklar açıldıklarında içlerinden 3 parça eşya çıkartıyor. Biri geliştirme parşömeni biri silah biri de tılsım veya başla bir şey olabiliyor. Ancak Lanetli bir sandık açarsanız lanetleniyorsunuz. 10 tane düşman öldürmeden hasar alırsanız ölüyorsunuz. Kapılar ise bazı eşyaları kapıyı kırmadan veya açmadan alamamanızı sağlıyor. Bu kapıları kırarsanız da lanetleniyorsunuz. Geliştirmeler 3 e ayrılıyor. En iyi olanı aldığınız da size 3 seçenek veriyor ve güç taktik veya sağlık değerlerinden birini seçmenizi istiyor. Orta halli olan güç taktik seçenekleri ile veya taktik sağlık seçenekleri ile çıkıyor. Sonuncu olan ise şansınıza ne gelirse parşömen üzerinde zaten görebiliyorsunuz. Seçim hakkı sunmuyor. Mini bosslar öldürdüğünüz de size tılsım veriyor. Satıcılar da 3 e ayrılıyor diyebiliriz. Yemek satıcısı, ana silah satıcısı, yardımcı silah satıcısı. Yemekler canınızı doldurmaya yarıyor.

Harita üzerinde geri gitmeniz gerektiği durumlarda portal sistemi kullanılmış. Işınlanmak istediğiniz yeri seçip direk olarak gidebiliyorsunuz. Ve açtığınız yerler de eğer silah, satıcı, geliştirmeler vb. görmediyseniz harita üzerinde rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Kısaca Roguelike tarzı içinde biraz aksiyon olsun bazı zamanlarda  bilgisayarı kırayım bazende vayy adamlar ne yapmış diyebileceğim bir oyun arıyorsanız DeadCell sizin için yapılmış bir oyun o zaman

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MİNİMUM:
İşletim Sistemi: Windows 7+
İşlemci: Intel i5+
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia 450 GTS / Radeon HD 5750 or better
Depolama: 500 MB

ÖNERİLEN:
İşletim Sistemi: Windows 7+
İşlemci: Intel i5+
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GTX 460 / Radeon HD 7800 or better
Depolama: 500 MB

Bu arada oyunun paylaştığı sistem gereksinimleri bunlar ancak benim bilgisayarım da i3 4010U (1.7 GHz) işlemci var ve oyunu rahat bir şekilde çalıştırıyor.

Bir önceki yazımız olan Don't Starve İnceleme başlıklı makalemizde Don't Starve Güzel mi?, Don't Starve İnceleme ve Don't Starve Nasıl Oyundur? hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Yorum Yap

Yorum Yap