İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. CS:GO
  3. CSGO Terimler Sözlüğü – CSGO Başlangıç Rehberi

CSGO Terimler Sözlüğü – CSGO Başlangıç Rehberi

CSGO Terimler Sözlüğü – CSGO Başlangıç Rehberi

CSGO Terimler Sözlüğü – CSGO Başlangıç Rehberi

CSGO oynayan kişiler, oyunun kendisine özel bir dili ve jargonu vardır. Takım arkadaşlarınızdan en iyi şekilde bilgi (info) almak için ve takım arkadaşlarınıza en iyi şekilde bilgi vermek için bu terimler kullanılır. CSGO’ya yeni başlayan veya başlayacak olan kişiler için CSGO Terimler sözlüğünü hazırladık. Sizde bu terimlerin anlamını öğrenebilir ve takım arkadaşlarınıza uyum sağlayabilirsiniz. Bir çok kişi yeni başladığı zaman bu terimleri bilmiyor ve takım içerisinde uyumsuzluk meydana geliyor. Tüm CSGO Terimlerinin anlamı ve ne işe yaradığı bu yazımızda. Daha fazla CSGO Rehberi görmek istiyorsanız sitemizde paylaştığımız rehberlere göz atabilirsiniz.

CSGO Terimler Sözlüğü

Bu CSGO Terimleri genel olarak ingilizce kökenlidir. Çoğu oyuncu bu terimleri bilir ve ne yapmasını bilir.

Mutlaka Bakın: CSGO Rusça Başlangıç Rehberi

• Rush ;

Rakip takımı hazırlıksız yakalamak, pozisyon alacakları zamandan daha önce belirlenen bölgeye ani giriş yapma. Yani kısacası; Bir bölgeye düşmandan daha önce veya aynı anda baskın yapmaktır. Rush yapmak bazen iyi sonuçlar verse de takımdan veya rakip tarafından atılan flash bombasından dolayı kötü sonuçlanabiliyor. Rush çoğu zaman takım halinde ve planlı bir şekilde yapılır. Uyumsuz takım genellikle başarısız olur. Takım halinde uyumlu bir şekilde hareket etmek bu durumda daha etkilidir.

Mutlaka Bakın: CSGO Güncelleme Sorunu Çözümü

• Secure (Bazı durumlarda Shift)

Sessiz bir şekilde hareket etmeye verilen genel isimdir. Sessiz bir şekilde hareket etmek, düşmanın sizi tespit etmesini veya tahmin etmesini zorlaştıracaktır. Özellikle tünellerde ses çıkartmak, yerinizi ve geleceğiniz bölgeyi düşmana belli etmektir. Sessiz yürümek için varsayılan tuş: Shift’tir.

CSGO Terimler Sözlüğü

• Boost

Boost’un aslında iki farklı anlamı var fakat bu boost terimi sizin bildiğiniz o boost değiş 🙂 Takım arkadaşınızın sizi zor erişilen yere daha erkenden gitmenizi sağlayan bir olaydır. Örnek olarak: “Kanka beni short’a BOOST’lar mısın ?” Fazla söze gerek yok, zaten anlamışsınızdır. 🙂

• Baitlemek (Yemlemek, kandırmak) / Baitlenmek.

Örneğin bir raundu kaybediyorken, rakip takımda ki düşmanı veya düşmanları Bait’lerseniz, onlardan daha avantajlı durumda olabilirsiniz. Çok basit olarak; 1. raund’ta Yanıltıcı bomba alıp, gideceğiniz bölgenin tersine o bombayı fırlatmak. Bu olay Bait’lemektir. Bazen dikkatli olmak gerekiyor sizde aynı şekilde Bait’lenebilirsiniz. Bir çok bait’leme yöntemi vardır. Yanıltıcı bomba örneği en basit örnektir.

CSGO Terimler Sözlüğü

• Commander (Komutcu, taktikci, Takımın beyni)

Özellikle 5 arkadaşınızla birlikte takım olarak oynanan maçlarda bu olay geçerli oluyor. 5 kişi yerine 1 kişi karar verir ve takımın konumlandırılmasını ve stratejisini belirler. Genellikle bu kişi, takımın en tecrübelisi olur. Takımına en iyi şekilde strateji ve planlama yapıp, oyun kazandıran kişilere verilen genel bir isimdir.

• Buy Out (Drop me, Give me)

Round başlangıcında takımda en çok paraya sahip olan oyuncuların yapabildiği bir durumdur. Sahip olduğu parayla takım arkadaşlarına silah bağışı yapar ve takımın round kazanma olasılığını yükselten bir durumdur. Örnek vermek gerekirse: 5 Kişilik bir takımda 2 M4A4 bulunması yerine 5 kişide M4A4 bulunması, round kazanma şansını yükseltir. Buy out veya drop me diyerek sizde takım arkadaşlarınızdan silah bağışı isteyebilirsiniz. Veyahutta size drop me denirse, isterseniz takım arkadaşınıza silah bağışı yapabilirsiniz.

CSGO Terimler Sözlüğü

• Rotate

Takım arkadaşınızın veya arkadaşlarınızın rakip takımda ki düşman oyuncuyu öldürdükten sonra strateji değişikliğidir. Ölen oyuncu, takım arkadaşlarına bilgi vereceğinden dolayı sizin yerinizin tahmin edilme ve bilinme olasılığı yükselir. Bu yüzden öldürülen bir oyuncudan sonra mutlaka farklı bir yere geçilip pozisyon alınması vurulma, öldürülme olasılığını azaltacaktır.

• Gooshed

Oyunda mutlaka çelik yelek alınmalıdır. Bu terimi duyduysanız mutlaka takım arkadaşlarınızın önerilerine kulak asın. Çünkü çelik yelik ve kask kullanmak daha az hasar almanızı sağlar. Bazı durumlarda oyunda hayatınızı bile kurtarabilir 🙂

CSGO Terimler Sözlüğü

• Noob

Takımınızdan oyuncu(lar) veya karşı takımdan oyuncu(lar) gerektiğinden daha az yetenekli olur. Noob kelimesi genellikle dalga geçme, aşağılama ve beceriksiz olarak algılanır. Takım içerisinde ki morali ve oynanışı bozmamak için bu kelimeyi kendi takımınızda ki oyunculara söylememeniz önerilir. Tabii ki de karşı takıma uygulayabilirsiniz. 😀

• Ninja Defuse

Terorist oyuncular tarafından kurulan bombayı, onlara fark ettirmeden yani çaktırmadan bombayı çözmek anlamını taşır. Ninja defuse olayını gerçekleştirmek baya zor bir olaydır. Şansınızda varsa rakip takım beceriksizse bu olayı gerçekleştirmeniz hayal değil 🙂

CSGO Terimler Sözlüğü

• Smurf (Ben Smurf’um / Smurf hesap kanka / Smurf girdim / Yan çar / Ezik hesap)

Bir çok anlatım şekli vardır. Smurf kelimesi ingilizce olarak şirin veya mantar olarak anlaşılabilir fakat CSGO’da bu terimin anlamı, oyunlarla haşır neşir olan kişilerin anlayabileceği gibi: Yan hesap anlamını taşımaktadır. ” Ben aslında Global’ım ama SMURF Hesapla girdim ” cümlesi bunu tam olarak açıklamaktadır.

• GLHF

Dünya genelinde kullanılan bir terimdir. Açıklaması ise: ” Good Luck, Have Fun ” anlamını taşır. Oyun başlarında veya bitişlerin de bu terimi görebilirsiniz. Türkçe karşılığı: İyi şanslar, iyi eğlenceler anlamını taşır. Karşınıza kızgın ve sinirli bir rakip gelirse büyük ihtimal bu terimden sonra size hakaret edecektir 🙂

CSGO Terimler Sözlüğü

• AS (ACE, “Kanka EYS attım!”)

Türkçe olarak: AS, ingilizce olarak: ACE terimi ise: Rakip takımda ki tüm oyuncuları ortadan kaldıran oyuncu tarafına bu unvan verilir. ACE sonrasında bağırışlar  duyabilir veya “E-sporcu olacak adamım” gibi cümleler duyabilirsiniz. Normaldir, aldırış etmeyin. 🙂

• GH (Good Half)

Sıra İngilizce olarak kısaltılan bir terimde. CSGO’da kullanılan GH Terimi (Good Half) anlamını taşır. Türkçe olaraksa: “İlk yarı güzeldi, iyiydi” anlamını taşır. Bir nevi övgü sözcüğüdür, moral verir.

CSGO Terimler Sözlüğü

• NS (Nice, Naysss vuruş kanka.)

Yine ingilizce olarak kısaltılan bir terim. NİCE kelimesinin CSGO’da NS olarak kısaltılmışıdır. Rakip takım güzel bir vuruş yaptığı zaman “ns, ns bro good luck” gibi ögeler kullanabilirsiniz. Veya tam tersi iyi bir vuruş yaptığınız zaman size “ns” gibi kelimeler kullanabilirler. Kendileri moral verici bir terimdir.

• Wall Bang

CSGO’da artık pek fazla duvar veya diğer oyun objelerinde bu bug bulunmasa da; Ara sıra olabiliyor. Eğer size Wall Bang kelimesi kullanılıyorsa size hile damgası vurabilirler. Genellikle oyun sonunda rakip takım size; “VAC is coming !@#$” gibi cümleler kullanılabilir.

• GG

Çoğunlukla oyun sonrasında kullanılan bir terimdir. GG kelimesinin açılımı “Good GAME” Türkçesi ise: “İyi oyun, iyi oyundu” anlamını taşır. Bir çeşit övgü terimidir. Saygı olarak da nitelendirilebilir.

CSGO Terimler Sözlüğü

• Aim (Bad aim, s*it aim)

Aim, silahımızın önünde ki nişangâh’tır. Yani Crosshair. Genellikle bu şekilde anlamı yoktur. CSGO’da Aim denildiği zaman ilk olarak akıla yetenek gelir. Aim yeteneğini geliştirmek kolay değildir, iyi bir refleks gücü ister.  Çalışmalar yapıp Aim yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

• Save

Takımda tek yaşayan siz kalmışsanız veya takımınızdan bir kişi hayatta kalmışsa, round’u tek başına kazanamayacak durumdaysa elinde ki silahı koruyup, round sonuna kadar ölmeden güvenli bir bölgede durmaktır. Genelde Türk’ler; “Save’le kanka, ölme.” şeklinde kullanır.

• ECO (EKO, Bu el EKO’yuz.)

Takım ekonomisini düzeltmek için yapılan olaydır. Genelde kaybedilen roundlarda bu olay yapılır. Takım ekonomisi kötü durumdaysa, round başlangıcında hiç bir silah ve ekipman almadan oynamaktır. Sadece tabanca ile round kazanmak veya düşmanın silahlarını save’lemek bu olayın ilk amaçlarındandır.

CSGO Terimler Sözlüğü

• WP (GG WP)

Çoğu zaman oyun sonlarında kullanılır. Rakip takımın sizi tebrik ederken veya siz rakip takımı tebrik etmek istediğinizde kullanılan sözcüktür. “Well played” anlamını taşır.

• PUG

Bir anda gaza gelen, hırs yapan takım arkadaşıdır. Takım yenilgi sırasında takımın durumunu düzeltmek isteyen kişiye bu isim verilir. Kendileri yetenekli ve akıllıdırlar.

CSGO Terimler Sözlüğü

CSGO Terimler Sözlüğü – CSGO Başlangıç Rehberi başlıklı yazımızın sonuna geldik. Her zaman sizler için daha fazla steam oyun rehberi hazırlamaya çalışıyoruz. Daha fazla CSGO Rehberi için sitemizde eklemiş olduğumuz yazıları ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan CSGO Görünmez Nick Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Steam oyun dünyası ve e-spor haberleri.

Yorum Yap