İlginizi Çekebilir

  1. Ana Sayfa
  2. CSGO Rehber
  3. CS:GO Kendimi Nasıl Geliştirebilirim ?

CS:GO Kendimi Nasıl Geliştirebilirim ?

CS:GO Kendimi Nasıl Geliştirebilirim ?

Sizlere CSGO oyununda kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi gösteren rehberle karşınızdayız… Bugünki rehberimizde size oyunda kendinizi iyi mi geliştirebileceğinizi göstericeğiz. Daha fazla uzatmadan csgo başlangıç rehberimize başlayalım… Sizde daha iyi oyun oynamak istiyorsanız mutlaka kendinizi geliştirin, imkansız diye bir şey yoktur, kimse iyi oynayarak doğmadı. Sizde antreman ve ısınma yaparak git gide daha iyi oyun oynayabilir duruma gelebilirsiniz. Rehberimizi baştan sona inceleyiniz…

CS:GO

CS:GO Kendimi Nasıl Geliştirebilirim ?

Bu bölümde anlatacaklarımı iyi kulak verin bu sebeple fazlaca işinize yarayacak. Ilk olarak vereceğim map’leri indirip combat’a alışmanız gerekecek doğrusu şöyleki rakibinizle karşı karşıya ulaşınca coşku yapmamanız gerekiyor eğer coşku yapmış olursanız o combat’tan pek sağ çıkamazsınız.

Mesela:  yeni uyandınız ve deliler benzer biçimde cs:go oynamak istiyorsunuz verdiğim map’lere (aim) girip eliniz birazcık ısınana kadar çalışın 1000-2000 bot arası yada daha fazlası(daha fazlası fazlaca yararlı olacaktır) öldürüp ısınmanız gerekiyor.

CS:GO

CS:GO‘nun bizlere sunmuş olduğu deathmatch vakasından 1 tık daha değişik ve yararlı olan serverlardır ve CS:GO kullanıcılarının kendi kurmuş oldukları serverlar’dır. Ve aşağıda verdiğim şekilde mesela ”connect 185.xx.xx.xx:27015” şeklinde kopyalayıp oyun içinde konsolumuza yapıştırıp enter’a basarsanız kopyaladığınız IP’ye gidersiniz. Bizlere ne benzer biçimde katkısı var derseniz 1. adımda söylediğim benzer biçimde combat esnasında coşku yapmamanızı ve bu duruma alışmanızı sağlayacaklardır ek olarak ısınma mevzusunda da destek olacaktır.
Eğer ben tamamım fakat pistol mevzusunda sorun çekiyorum diyorsanız verdiğim IP’lerden bir tanesi PISTOL DM serveri’dir ve ciddi anlamda pistol round’larına alışmanıza %100 yarayacaktır.

CS:GO

CS:GO Rehberi

Gelelim rehberimizin mühim noktalarından bir tanesine.
Crosshair bizim tamamen kişisel yaptığımız ve kullandığımız crosshair olmalı iyi mi rahat ediyorsak ve hangisinde rahatsak onu kullanmalıyız. Pro oyuncuların crosshair’ları da bu map’in içinde bulunuyor fakat şöyleki bir vaka var. Gidip XANTARES’in crosshair’ini kullanıp XANTARES benzer biçimde olamazsınız bunu şimdiden söyliyim.

Gelelim sıradaki en mühim noktalarımızdan bir tanesine daha.

Bu atacağım map’ler içerdikleri map’lerdeki smoke flash ve molotof atılan bölgeleri gösteriyor dostlar maçlarınızı kazanmanıza yarayacak bombaları öğrenmeniz gerekiyor yoksa işiniz aşırı zor.

CS:GO

Rakip oyuncuyu haritada zor görüyorsanız;
1- Oyuna ısınmadan girmişsinizdir
2- Oyuna hemen hemen en küçük ayrıtıyı farkedip reflex verecek kadar alışmamışsınızdır. Bu kısmı Deathmatch(Ölüm maçı) modunda alıştırma yaparak aşabilirsiniz. Sadece bahsettiğim valve’ın kendi sunucuları değil. Topluluk sunucularına girerek arama kısmına ffa yazın ve çıkan sunucularda her gün birazcık zaman geçirin faydası olacaktır. Ek olarak retake diye arama yapmış olup bombside alıştırmasıda yapabilirsiniz.
3- Geldik görüntü ayarlarımıza

  • Var ise monitörünüzün menüsünden netlik ayarını bulup yükseltin.
  • Ekran kartınızın ayarlarına girip digital vibrance ayarlarını yapacağız.
    CS:GO

CS:GO Nasıl daha iyi oynayabilirim ?

Donanım kısmında ise müthiş ekipmana ihtiyacınız yok, lakin haiz olduğunuz ekipmanın kalitesi oyun kalitenizi de arttırıyor bu yadsınamaz bir gerçek. oyunu durağan(durgun) 60 fps de oynatabilen bir bilgisayar işinizi fazlasıyla görür sadece 120-150 fps civarına çıkan bir aygıt ve yüksek yenileme frekansına haiz bir ekran oyunun akıcılığını arttıracaktır. bu tip bir ekipman mahalli turnuvalarda bile kullanılmıyor; sadece büyük turnuvalarda binlerce dolar kazanan takımların alıştırma yapmış olduğu yerlerde bulunuyor. o tip bir ekipmana ihtiyacınız yok.

esasen sizde gerkli olan en mühim unsur olan kabiliyet olmadıktan sonrasında bir boka yaramaz o ekipman boşuna paranızı çarçur etmeyin. Peki 20 liralık mouse ve 20 liralık klavyeyle oynayıp sadece 20 fps görürseniz ne olur donanımınızla işte burada sıkıntılar çıkabilir. fps 20 ise esasen oyunu oynamayın dost akıcılığı sağlamak için minimum 30 fps olması gerek. 60 ise istenen optimal kıymet. insan gözü 60 fps’ nin üzerine nadiren çıkar; sadece yüksek hızın ve ani tepkilerin gerektiği alanlarda bu görme hızı da artıyor. hani kimi zaman olur ya vakit yavaşlamış benzer biçimde görürsünüz etrafı kısa bir süre için işte bu olabiliyor. eğer siz 100fps görüyor sadece monitörünüz 60 fps veriyorsa 100 fps görmenin tesirini tam olarak yaşayamıyorsunuz. o yüzden müthiş bilgisayar, bilmemkaç bin liralık monitörler eğer ustalaşmış olarak bu işi yapmıyorsanız sizin için elzem değil.

CS:GO

klavye mevzusu ise garip kimi insan mekanik klavyelerden ve oyuncu klavyelerinden fazlaca memnun bence bu kişisel bir tercih ek olarak sağlamlık ile ilgili bir mevzu; sadece ikisini de deneyen ben arada müthiş bir fark görmedim. doğrusu klavyenizi 20 liralık tutarsanız ya da laptop’ unuzun klavyesini kullanırsanız handikapınız olmayacaktır. Sadece düzgüsel bir klavyede de alışkanlık olunca sorun çekmeden oynanıyor oyun. mekanik klavyenin en büyük pozitif yanları ise sağlam oluşu ve klavyeye patır kütür girişebilmeniz.

Mouse mevzusuna geldiğimizde ise kazın ayağı öyleki değil derim 20 liralık mouse ile gidin candy crush oynayın, birbirimizi kırmayalım ne siz bizim hayatımızı sikin ne de biz sizin hayatınızı sikmek üstüne kurulu küfürler edelim. bu oyun bir shooter oyunu, el-göz koordinasyonunuz, refleksleriniz ve verdiğiniz tepkilerin kesinliği her şeyi belirleyen unsur bunlar haricinde her etmen ikincil planda kalıyor. bu verdiğiniz tepkilerden en önemlisi ise nişan almanız ve bunu yaparken ki kesinlik, doğruluk ve hız. bu nişan, doğrusu aim, işini ise oyuna aktardığınız ekipman mouse eh bu da kötü olunca istediğinizi ve yapmak istediğinizi aktaramıyorsunuz dost. bakın size gidin 400 liralık mouse alın sadece öyleki oynarsınız demiyorum.

sadece orta karar bir gaming mouse oyun kalitenizi fazlaca arttıracaktır. örneğin ben logitech g9x kullanıyorum ve oldukça memnunum fiyatı da öyleki uçuk bir şey değil. edinebileceğiniz optimal mouse olarak g9x’ i söylerim. fiyat/performans oranı özelleştirilebilirliği ve ergonomisi oldukça başarı göstermiş. doğal olarak bu ergonomi mevzusunda mouse kavrayış şekliniz de mühim g9x benim tutuşuma iyi gidiyor. size de kendi tutuşunuza uyan bir mouse kullanmanızı öneriyorum.

CS:GO

Donanımda ve oyun mekaniklerinde en mühim etmenlerden biri de ses. bu mevzuda pinti davranmayın 150-200 lirayı gözden çıkarıp kendinize güzel bir kulaklık alın. steelseries v2, logitech g230 vb. oyuncu kulaklıkları işinizi görecektir. ben ”Steelseries Siberia v2 Frost Blue Edition” kullanıyorum. yüksek seviyelerde mühim değişikliklere yol açacak artıları oluyor. Seslerin ne taraftan ve ne kadar uzaktan geldiğini anlamanız fazlaca mühim.

Uzun lafın kısası eğer mekaniklere egemenlik kuracak donanıma sahipseniz ve sıkıntısız oynadığınızı düşünüyorsanız sikmişim donanımını da ekipmanını da; sizlere bir şey olmasın yeter kardeşlerim.

Evet ekipmanınız ve donanımınız kafi peki bunların konfigürasyonu kafi mi işte ilk yapmanız ihtiyaç duyulan oyunu kendi kişisel ayarlarınıza getirmek. fazlaca detaya girmeyeceğim youtube’ da oyun ayarları hakkında bir fazlaca video var. bu tarz şeyleri izlemenizi ve ayarlarınızı iyi yapmanızı söyleyeceğim ilk halletmeniz ihtiyaç duyulan mevzu bu olmalı. en mühim ayar ise mouse hassasiyetiniz ve ivmelenme değerlerinizi muntazam ayarlamak. bu da bir süreç ve tecrübe etme yanılma meselesi. söz mevzusu ayar videolarını izlediğiniz de daha iyi anlayacaksınız. bir de crosshair ayarını yapmanızda yarar var bunun içinde yararlı bir site var. konsol komutlarını ezberleyene kadar işinizi görecektir.

CS:GO

Bundan sonrasında gelen adım ise fazlaca kullandığınız silahların spray patternlerini doğrusu mouse tuşuna basılı tuttuğunuzda mermilerin iyi mi bir yol izlediğini ve iyi mi bir biçim çizdiğini öğrenmek ve bunu iyi mi karşılayacağınız mevzusunda antrenman yapmak olacak. Açıkçası eğer elinizde ak-47 var ise ve 30 mermiyi tamamlayana kadar bir adama spray yapıyorsanız ve o adam ölmüyorsa bir terslik vardır. ilk 3-4 mermi adama isabet ettiğinde vücuda denk geldiyse o adam ölür bu yüzden bu tip otomatik silahlarda 8-10 mermilik spray patternleri öğrenmeniz işinizi ilk etapta görecektir.

Ayarları ve nişanı oturttuktan sonrasında, ki bunun oturması öyleki şak diye olmuyor yavaş yavaş gelişip oturuyor ve bunun için oyunun rekabetçi kısmında seviyeler var. eğer elinizi casual ve deathmatch’ te iyi alıştırıp bu şekilde rekabetçi oyunlara girerseniz ilk alacağınız rank birazcık da şansın yardımıyla bir nebze olsun yüksek olup adam benzer biçimde ekip dostlarıyla karşılaşmanızın daha ihtimaller içinde olduğu yüksek seviyelere yakın olur; böylece oyunun en başlarında saçınızı başınızı yolma olasılığınız da düşer. bu yüzden antrenman mühim hatta steam workshop’ tan birkaç nişan emek harcama haritası* indirin ve arada bunlarda 20-30 dakika antrenman yapın farkı hissedeceksiniz.

CS:GO

Bunlardan sonrasında yapacağınız şey youtube’ dan bol miktarda harita tanıtım, flash-smoke-grenade videosu seyredip bu atılan smoke ve flashlardan çokça kullanılan birkaçını öğrenmeniz. yine oyunun en fazlaca oynanan haritası de_dust2′ den örnek vermek gerekirse terör tarafınca long kapıya bakan köşeyi, midden b ye çıkacakken ct spawn noktasını ve ya tünelden b rushlayacakken tünel çıkışına bakan pusu noktalarını smoke* ile kapatmak bir fazlaca oyunun kilidini açıyor işte bu kısma kadar kişisel olarak yapabileceğiniz şeyler bitti. bundan sonrası tamamen takımınızla etkileşim ve iletişimden oluşuyor. ki burada söylenecek iki mühim nokta var.

işte oyunun kontakt kilidi bu. en azından siz adam akıllı bir seviyeye gelene kadar en fazlaca duyacağınız kelimeler bunlar. istediğiniz kadar kasın, ciddiyetle oyun oynayın ve düzey atlamaya çalışın; oyununuzun içine etmeyi kendine vazife bilmiş bir rus bebe o gün hayatınızı sikebilir ayrıca de olan doğrusu terörist tarafında bomba kuracağınız doğrusu ct’ lerin üzerine gideceğiniz haritalarda 5 awp alıp ortalıkta koşturmanın hiç kimseye bir faydası yok. 1 awp karşı takımda kilit noktaları tutan awperları* indirmek ve yolu açmak için bir çok vakit kafi oluyor. genel anlamda awp kullanıyorum ve awp üzerine çalışıyorum sadece kendini fazlaca iyi sanan ve takıma soramadan direk awp alan oyuncular takımınızı çıkılması fazlaca zor durumlara sokabiliyor. işte burada da ekip olarka rollerin belirlenmesi ve iletişimin önemi öne çıkıyor. tavsiyem oyunun en başlangıcında awp egosuna kapılmamanız bu tamamen bir ego meselesi awp alıp 2 adam vurunca kendini takımın en iyisi görmekle ilgili. cs:go topluluğunda düşük ve orta seviyelerde gelen anlamda kabul gören yanlış bir yargı. buna kapılmayın. oyunun ustalaşması zor ve affetmeyen silahları ak-47, m4a4 benzer biçimde striker konumunda olan oyuncuların oynadığı tüfeklerdir.

CS:GO

bunlarla oyun çevirebilirsiniz. sadece karşınızda ne yaptığını bilen bir ekip var ise awp ile yapabileceğiniz iş sınırlıdır. awp ile oyun çeviremezsiniz demiyorum. sadece ustalaşmış maçlarda 3′ e, 2′ ye karşı tek kalan awperların yerden bir m4 bir ak47 alıp clutch hayata geçirmeye çalışmalarını fazlaca görüyoruz. ender ve mantıklı olan durumlarda awp ile devam ediyorlar size insanları iyi mi doğru hayata geçirmeye ikna edeceğinizi anlatamam sadece takımdaki insanların sinirlerini bozan ve genel anlamda oyunu size kaybettirecek bir hareketten kaçınmanızı söyleyebilirim. söylediğim benzer biçimde genel olarak awp oynadığım için tavsiyelerim bu yönde oluyor. eğer takımda devamlı awp almakta direten biri var ise onunla inatlaşmayın, bu yalnız takıma zarar verir; bir bakmışsınız 4 awp rushlamak durumunda kalmışsınız. eğer gününüzde değilseniz awp oynamakta diretmeyin, en ustalaşmış insanoğlu bile kimi zaman tutuk olabiliyor vakası egoya bağlayıp, işte bu awp meselesi hep ego, avantajlı konumda olan karşı awper ile kırkışmayın karşı taraf iyi mi oynaması icap ettiğini biliyorsa genel anlamda avantajlı olduğundan sizi ya öldürür ya sakat bırakır* ek olarak bir kere öldünüz ya da 2 kere sıkıp vuramadınız diye moralinizi de bozmayın. karşı takımdaki ego balonlarını öldürüp gaza gelen ve müthiş moral dolan bir awperın ustalaşmış oyunculara ulaşacak seviyelerde oynadığı fazlaca görülmüştür. takımınızda inatlaşan ve devamlı ölen bir ego balonu varken kendi kendine bırakmanız ve smg, rifle takılmanız fazlaca daha yararlıdır, akıl sağlığınızı korursunuz en önemlisi de oyundan zevk almaktır.

CS:GO

rank atlayayım en iyi olayıma fazlaca takılmayın online bir oyun oynuyorsunuz, hilecisinden sorunlusuna; trollünden narsistine kadar bir sürü değişikle karşı karşıya gelme olasılığınız var. muhabbetiniz olan bir dost takımıyla girip 5 şahıs oynamanız en iyisi. sadece goygoyun bokunu çıkarmayın ortam bozulabilir. işi ciddiye alıp bunun bilincinde olarak eğlenin birbirinizi kırmadan; zaman içinde oyunculuğunuzun ve seviyenizin oyun arkadaşlarınızla olan muhabbetinizle büyüdüğünü farkedeceksiniz.

CS:GO

Bir önceki yazımız olan CS:GO Kolay Rank Atlama başlıklı makalemizde cs go rank atlama, CS:GO Rank ve CS:GO Rank atlamak için neler yapmam lazım hakkında bilgiler verilmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 3 ay önce

    Merhaba, Ben: Sema Ürer… CS:GO Kendimi Nasıl Geliştirebilirim ? Başlıklı yazınızı paylaştığınız için teşekkürler. Bu konuyu merak ediyordum ve paylaştığınız yazı ile bilgilenmiş oldum. CS:GO Kendimi Nasıl Geliştirebilirim ? Başlıklı yazınızı sosyal medya hesaplarımdan paylaştım. Siteniz üzerinden daha bir çok steam hakkında bilgileri edineceğimi biliyorum. Diğer paylaşımlarınıza da göz gezdirdim gerçekten çok kaliteli içerikler üretiyorsunuz sizi tebrik ederim. CS:GO Kendimi Nasıl Geliştirebilirim ? lı yazınız için beni mail adresim üzerinden detaylı olarak bilgilendirebilir misiniz ? Şimdiden teşekkür ederim.